Inför säsongens första match
Publicerad:

Det är dags för träningsmatch i Behrn Arena, i morgon kl. 19.00 gästas Örebro Hockey av SHL-laget AIK. En match som startar säsongen på riktigt för båda lagen.
AIK stoltserar med sju SM-guld genom åren, senast laget tog guld var 1984 i en final mot rivalerna Djurgården. AIK Hockey har två storhetstider i sin historia, dels på 40-talet och sedan mitten av 70-talet till det man tog SM-guld 1984.
Örebro Hockey har tränat i en dryg vecka på is och nu bygger man laget så mycket man kan. Justin DiBenedetto, Ben Walter och de andra nyförvärven har kommit på plats i sin nya hemmahall och ser med tillförsikt fram mot vad som komma skall.
Marcus Weinstock var förra säsongen en av de viktigaste spelarna i laget när ÖHK äntligen tog sig upp till hockeyns finrum SHL. Marcus följde upp sina 43 poäng på 52 matcher i grundserien med att göra 21 poäng på 16 matcher i kvalet.
Det är äntligen dags för första matchen och vad tycker då Marcus om att matcherna är igång?
- Det är självklart jätteroligt, det är alltid roligare att spela matcher än att träna. Sen får vi se hur vi står oss mot de andra SHL-lagen.
Hur har första veckan på is varit?
- Det har varit bra fart och bra tempo, självklart sitter inte alla pass på bladen. Man trillar lite här och var, dålig balans har man men det är sådant som kommer.
Hur känns arbetet med femmorna?
- Det vet man inte riktigt men självklart finns det väl en baktanke med det. Just nu har man fullt upp med att koncentrera sig på sig själv och hitta sina egna grejer.
Förväntningar på matchen mot AIK?
- Det viktigaste är inte att fokusera på resultatet utan se att grunderna sitter som de ska i spelet men sen är det svårt att inte vilja vinna när man väl står där på isen.
Så säger alltså Marcus Weinstock inför matchen i morgon mot AIK kl. 19.00 hemma i Behrn Arena.
Innan matchen kommer årets trupp i ÖHK att presenteras och du som kommer ner får även se den nya matchtröjan som precis har kommit till Örebro.
Vill du hämta ut ditt säsongskort så har du möjlighet att göra det under kontorstid på kansliet eller i samband med matchen då det finns ett tält utanför arenan från kl. 17.00.