2010-06-07
Örebrosonen Stefan Warg valde att komma hem till Örebro igen efter tre års juniorspel i Kanada och två år på hockeygymnasiet i Västerås.
- Han är draftad för Anaheim Ducks och har varit med på deras camp, Han blev draftad av Anaheim Ducks som 143:e spelaren i den femte rundan. Stefan är väldigt talangfull och har höga ambitioner, säger Fahlander.
Stefan är en storväxt och högerfattad back som är mycket stabil i sitt spel. Han har ett kompetent passningsspel, är tuff, stark och säker i egen zon, han mäter 191 cm och väger 97 kg. Han klarade sista juniorgallringen och fick vara med på Anaheim Ducks träningsläger.
– Det var något väldigt speciellt. Jag var yngst av alla och blev lite chockad när jag fick beskedet. Att stå på samma is som Selänne, Pronger och bröderna Niedermayer är ju inte så tråkigt
Vi hälsar Stefan varmt välkommen tillbaka till Örebro!!!
Nu återstår bara en back, sedan är Örebro Hockeys trupp klar.
- Vi jobbar med tre olika spår, säger Mikael Fahlander.
« Tillbaka
Tomas Siverlid
Webbredaktör