Örebro Hockey

Örebro HK - Sundsvall 3-4 (0-1, 2-1, 1-1, 0-0, 0-1)

Period 1
0-1 Jörgen Nordlöf (M Romö, S Andersson)

Period 2
1-1 Nathan DiCasmirro (F Orrsten, J Karlsson)
1-2 Stefan Andersson (J Palmebjörk, K J Lundström)
2-2 Scott Matzka (H Löwdahl, E Axelsson)

Perod 3
3-2 Fredrik Orrsten (N Lihagen)
3-3 Nicklas Johansson (N Johansson, E Tägström)

Avgörande straff
3-4 Henrik Thegel

Skott: 41-26 (9-6, 11-11, 13-6, 8-2, 0-1)
Utv: Örebro 4 min - Sundsvall 6 min
Domare: Olof Lindqvist
Publik: 1128 st.

Trots att vi vinner en poäng, väljer jag att se det som en förlust av två poäng som känns lite onödigt. Måste säga att jag aldrig var orolig i matchen att det skulle lösa sig. Men på något underligt sätt trasslar sig Sundsvall tillbaka i sista perioden och kvitterar. Avgörandet i straffar till Sundsvalls favör efter den 22 andra straffen var tråkigt men samtidigt är ett straffavgörande rena slantsinglingen.

För att höra hur tränarna såg på matchen så ringde jag upp Peter och frågade vad hans reflektioner var. Peter förklarade att han var djä-igt besviken och tyckte att Örebro var betydligt bättre. Han fortsätter och säger att ”vi skapade chanser och för spelet men vi får inte utdelning. Sundsvall litar på sin målvakt och väntar ut våra misstag, vilket vi gör några stycken och de är inte sena att straffa oss direkt.”

Misstag har vi pratat om förut…

- Ja, jag kanske tjatar om att det straffar sig, men det gör det verkligen och det såg vi ikväll. När vi hade 3-2 borde vi ha klarat av att stänga matchen.

Vad sa du till grabbarna efter matchen?

- Jag sa att vi var det bättre laget och att det absolut inte finns någon anledning att hänga med skallarna, hängskallar har vi ingen nytta av… Nu tar vi nya tag och lär oss av misstagen.

Fick ni några skavanker i laget under matchen?

- Inte vad jag vet, så vi fortsätter med full trupp i nästa match mot Almtuna.

Vi borde kanske ha avgjort i förlängningen!

- Ja, självklart borde vi ha gjort mål där! Plötsligt får vi ett 5-3 läge efter att vi inte haft ett PP i hela matchen, vilket jag kan tycka är lite märkligt med tanke på att vi var det spelförande laget.

Vad säger du om straffdramat då?

- Inte mycket att säga, straffar är tillfälligheter och idag drog Sundsvall det längsta strået.

 

Skriv ut

Tipsa en vän

 
 
 
 
 
 
Partners Svenska spel S24 Sportbladet Powerade Viasat Hockey Rix FM
Örebro Hockeyklubb   Restalundsvägen 4   702 16 Örebro
Tel 019 - 13 00 30   |   Fax 019 - 13 00 31
E-post