I samma veva som klubben fick en vakans i truppen har Örebro redan gjort helt klart med målvaktsbesättningen inför nästa säsong. Målvakt nummer tre blir en 22 årig Stockholmare med Elitserierutin från spel i Djurgården, Tim Sandberg.
- Tim är ingen nödlösning utan en målvakt som vi har haft intresse för, och som tränat med Micce Andréasson sedan i april. När vi nu fick möjlighet att skriva kontrakt med Tim redan nu är vi mycket nöjda med målvaktsbesättningen i vår trupp. Säger Peter Andersson, huvudtränare Örebro Hockey.
Fick tag på Tim som stod ute i solgasset och kämpade med en brygga för att kolla hur det känns att ha blivit klar för Örebro Hockey.
- Det känns fantastiskt bra att få komma till Örebro. En proffsig klubb med höga ambitioner som satsar på att gå upp redan i år.
Vad är din personliga målsättning för nästa säsong?
- Jag är riktigt taggad och sugen på att få komma och visa vad jag går för. Mitt mål är att få så mycket speltid som möjligt.
Stefan Ridderwall är väl inte en helt obekant spelare för dig?
- Nej vi känner varann sen Djurgårdstiden. Stefan är en jättebra kille och väldigt duktigt målvakt, så det blir en tuff kamp. Jag förväntar mig dock en ärlig chans, men i slutändan så är det ju den målvakt som släpper in minst puckar som ska stå.
Känner du att du fått en rejäl chans i Djurgården?
- Sista året tycker jag inte det, när jag skrev ett nytt ett års kontrakt. Försäsongen kändes jättebra, men sen fick jag ingen speltid förrän helt plötsligt en match borta mot Luleå som vi förlorade och sen blev det bänken igen i 20 matcher. Det är svårt när man inte får kontinuitet och inte får upp matchtempo.
Du har varit utlånad och spelat HockeyAllsvenskan tidigare, hur var det?
- Säsongen 10/11 var jag i Sundsvall och gjorde ett fyrtiotal matcher. Vi var helt uträknade, men jag fick vara med och spela kvar dom i Allsvenskan. Förra säsongen fick jag några matcher i Almtuna efter att suttit mycket på bänken mycket i Djurgården och blev sedan utlånad till Mora på våren. Gillade Mora, fick lite lugn och ro och speltid, men kände inte att jag hann komma in i det ordentligt eftersom det var i slutet av säsongen.
Kan du beskriva dig själv som målvakt?
- Jag är en kvick målvakt som spelar ett ganska stort spel, trots att jag inte är så stor. Men jag är även avslappnad och har ett lugn i mitt spel.
Du har varit Djurgården trogen förrutom när du varit utlånad till andra klubbar, är det din moderklubb?
- Nej det är Tyresö som är min moderklubb, jag kom till Djurgården i fjortonårsåldern.
Vi tackar Tim, hälsar varmt välkommen till Örebro och ser fram mot nästa kapitel i hans karriär.
Björn Sundström
Webbredaktör