Med en 2-0 ledning och ett spel som kändes hur stabilt ut som helst såg Örebro ut att gå mot ännu en seger i jakten på kvalseriebiljetten. Rögle ville dock annorlunda, ruskigt motiverade av den knivskarpa konkurrensen runt play off strecket jobbade man sig tillbaka, vände på steken och vann med 3-2.
Ett noll målet var frukten av hårt arbete nere i Rögles zon Robin Olsson lägger ner pucken på mål från blålinjen, pucken dimper ner framför målvakten och Thomas Enström är påpassligt framme och jobbar in returen. Eller kämpar kanske är ett lämpligare uttryck, eller i vanlig Enström anda. När sedan Conny Strömberg ökar på Örebros ledning till två noll efter ett snyggt samarbete i powerplay i spel fem mot tre börjar nog dom flesta Örebro supportrar räkna in segern. Conny driver in från sin position på kanten, letar som vanligt passning men kommer ända in i slottet där Nieminen håller undan en Rögle spelare och Löwdahl står och skymmer målvakten föredömligt. Conny avlossar ett skott som är mycket välplacerat och två noll ledningen är ett faktum. Kanske även en del av spelarna tror att det här blir en "vandring i parken" mot tre fräscha sköna poäng, hur som helst så blev vi straffade av ett hungrigt Rögle i stort behov av poäng. 1-2 målet kommer i power play mitt i andra perioden och 2-2 psykologiskt viktigt strax innan vilan. I tredje perioden har sedan Rögle i princip en bra chans som man gör mål på, medan Örebro trots bra tryck inte lyckas överlista Fransson i målet någon mer gång.
All heder till Rögle som krigade sig tillbaka och vinner matchen. Dagens bäste Örebroare tycker jag Dustin Kohn är som fortsätter visa att han kommer bli en tillgång i slutet av säsongen. Med lite tur hade någon av hans skott även gett ett mål som gratifikation.
Nya tag på onsdag när Sundsvall kommer på besök. Glöm inte att studenter har fri entré, så nu fyller vi Behrn Arena.

Björn Sundström Webredaktör
Björn Sundström
Webbredaktör
Här ger vi dig möjligheten att komma med åsikter om nyheter på vår webbplats. Vi har valt att använda kommentarsfunktionen från Facebook då vi anser att det är mer intressant för andra att läsa vad du skriver om du inte är anonym. Vi vill inte ha trakasserier, hot eller hatiska meddelanden på orebrohockey.se. Falska profiler kommer att förbjudas. Håll en rimligt respektfull ton, kom ihåg att många människor läser vad du skriver. Läs mer om kommentarer på orebrohockey.se.
Bästa hälsningar Webredaktionen - Örebro Hockey